Composició química
El contingut de carboni i altres elements químicsA283 Grau Dsón molt semblants als deA283 Grau C, però hi ha lleugeres diferències en els rangs permesos d'elements que podrien afectar la seva resistència i tenacitat.
| Element | A283 Grau C | A283 Grau D |
|---|---|---|
| Carboni (C) | 0.26–0.30% | 0.23–0.28% |
| Manganès (Mn) | 0.60–1.35% | 0.60–1.35% |
| Silici (Si) | 0.10–0.40% | 0.10–0.40% |
| Fòsfor (P) | Màxim 0,035% | Màxim 0,035% |
| Sofre (S) | Màxim 0,035% | Màxim 0,035% |

Propietats mecàniques
Les propietats mecàniques d'aquests dos graus són molt semblants, peròA283 Grau Dté un rendiment i una resistència a la tracció lleugerament inferiors a causa del seu menor contingut de carboni.
| Propietat | A283 Grau C | A283 Grau D |
|---|---|---|
| Resistència a la tracció | 60.000–80.000 psi (415–550 MPa) | 60.000–75.000 psi (415–515 MPa) |
| Límit de rendiment | 32.000 psi (220 MPa) | 30.000 psi (205 MPa) |
| Elongació | 20% (en 8" o 200 mm de longitud) | 20% (en 8" o 200 mm de longitud) |
| Duresa | Màxim 170 HB | Màxim 170 HB |
A283 Grau Cté una resistència a la tracció i el rendiment lleugerament més alta a causa del seu major contingut de carboni, mentre queA283 Grau Dté una força lleugerament inferior.

Aplicacions
Els dos graus s'utilitzen per a aplicacions estructurals generals, peròA283 Grau Cés més adequat per a situacions en què es necessita una força una mica més alta.
| Aplicacions | A283 Grau C | A283 Grau D |
|---|---|---|
| Usos típics | Fabricació d'estructures, dipòsits, ponts | Fabricació estructural, construcció general |
| Indústries | Construcció general, construcció de ponts | Construcció general, fabricació |
Resum de les diferències clau
| Aspecte | A283 Grau C | A283 Grau D |
|---|---|---|
| Contingut de carboni | 0.26–0.30% | 0.23–0.28% |
| Resistència a la tracció | 60.000–80.000 psi (415–550 MPa) | 60.000–75.000 psi (415–515 MPa) |
| Límit de rendiment | 32.000 psi (220 MPa) | 30.000 psi (205 MPa) |
| Aplicacions | Estructures més exigents | Ús estructural general |

conclusió
A283 Grau Cgeneralment es prefereix per a aplicacions que requereixen una resistència i una tenacitat lleugerament superiors.
A283 Grau Ds'utilitza més habitualment per a propòsits estructurals generals, però no és adequat per a aplicacions d'-alta resistència en comparació amb el grau C.
Els dos graus són versàtils per a treballs estructurals, peròA283 Grau Cés millor per a aplicacions que requereixen una resistència lleugerament superior.
Ens comprometem a oferir preus competitius, terminis de lliurament ràpids i un servei al client excepcional. Tant si necessiteu comandes a granel o solucions personalitzades,Empresa GNEEestà aquí per oferir-vos el suport més professional i un servei fiable. Trieu-nos per a una associació més eficient i de confiança!




